Greater Cumberland Regional Airport (CBE)
Greater Cumberland Regional Airport (CBE)
CBE
Greater Cumberland Regional Airport (CBE)
Cumberland, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CBE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-45-38.9058W/39-36-55.3933N -78.760807/39.615387 (Estimated) |
| Elevation | 775 ft / 236.22 m (Surveyed) |
| Land | 314 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Cumberland, MD |
| Location | Mineral County, WV |
| Magnetic Variation | 10W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1024 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5048 x 150 ft (1539 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 722.00 ft | 775.00 ft |
| Coordinates | 39.611069N / 78.764760W | 39.621827N / 78.753469W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 05/23 MRKNGS & CL PARTIALLY OBSCURED BY LONGITUDINAL AND TRANSVERSE CRACK FILL. |
Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 2442 x 150 ft (744 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 97° | 127° |
| Physical elevation | 723.00 ft | 728.00 ft |
| Coordinates | 39.613611N / 78.768611W | 39.612778N / 78.760000W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
- RY 11 NGT OPNS & ANY LNDGS NOT RECOMMENDED DUE TO HIGH TERRAIN.
- GLIDER OPNS W OF ARPT USE RY 11 FOR DEP; RY 29 FOR ARR.
- DEER/BIRDS ON & INVOF ARPT.
- RY 23 900 FT TAXIWAY ALIGNED WITH RY WEST END.
- NUMEROUS AREAS ALONG RY 11/29 WITH GRASS GROWTH FM PAVEMENT CRACKS.
- RY 05 APCH HAS RAPIDLY RISING TERRAIN 696 FT L, 2000 FT FM THLD.
- ESTAB PRIOR 1959