Council Bluffs Municipal Airport (CBF)
Council Bluffs Municipal Airport (CBF)
CBF
Council Bluffs Municipal Airport (CBF)
Council Bluffs, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CBF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-45-31.1000W/41-15-36.4000N -95.758639/41.260111 (Estimated) |
| Elevation | 1245 ft / 379.48 m (Surveyed) |
| Land | 656 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Council Bluffs, IA |
| Location | Pottawattamie County, IA |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CBF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 3650 x 60 ft (1113 x 18 m) |
| Surface | CONC-E |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1240.00 ft | 1242.00 ft |
| Coordinates | 41.262575N / 95.764283W | 41.254793N / 95.755927W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | CONC-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 1231.00 ft | 1242.00 ft |
| Coordinates | 41.268614N / 95.757418W | 41.253525N / 95.757950W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |