Newnan Coweta County Airport (CCO)
Newnan Coweta County Airport (CCO)
CCO
Newnan Coweta County Airport (CCO)
Atlanta, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CCO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-46-11.1195W/33-18-41.6360N -84.769755/33.311566 (Estimated) |
| Elevation | 970 ft / 295.66 m (Surveyed) |
| Land | 270 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Atlanta, GA |
| Location | Coweta County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 970.00 ft | 929.00 ft |
| Coordinates | 33.317308N / 84.775606W | 33.305823N / 84.763905W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF |