Northeast Iowa Regional Airport (CCY)
Northeast Iowa Regional Airport (CCY)
CCY
Northeast Iowa Regional Airport (CCY)
Charles City, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CCY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-36-38.9131W/43-04-21.0135N -92.610809/43.072504 (Estimated) |
| Elevation | 1125 ft / 342.90 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Charles City, IA |
| Location | Floyd County, IA |
| Magnetic Variation | 03E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Responsible ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CCY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2536 x 160 ft (773 x 49 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Coordinates | 43.069289N / 92.612199W | 43.074212N / 92.605492W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*THLDS & EDGES MKD WITH YELLOW CONES. |
*THLDS & EDGES MKD WITH YELLOW CONES. |
Runway 12/30
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 1117.00 ft | 1117.00 ft |
| Coordinates | 43.077060N / 92.617566W | 43.070711N / 92.605356W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 1780 x 170 ft (543 x 52 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Coordinates | 43.072906N / 92.612133W | 43.068022N / 92.612153W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*THLDS & EDGES MKD WITH YELLOW CONES. |
*THLDS & EDGES MKD WITH YELLOW CONES. |