Caledonia County Airport (CDA)
Caledonia County Airport (CDA)
CDA
Caledonia County Airport (CDA)
Lyndonville, VT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CDA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-01-04.7240W/44-34-08.8110N -72.017979/44.569114 (Estimated) |
| Elevation | 1188 ft / 362.10 m (Surveyed) |
| Land | 78 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Lyndonville, VT |
| Location | Caledonia County, VT |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1012 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3300 x 60 ft (1006 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 1178.00 ft | 1188.00 ft |
| Coordinates | 44.564636N / 72.018907W | 44.573593N / 72.017046W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes |