Cedar City Regional Airport (CDC)
Cedar City Regional Airport (CDC)
CDC
Cedar City Regional Airport (CDC)
Cedar City, UT
Latest photos of Cedar City Regional Airport (CDC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CDC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
113-05-55.8450W/37-42-03.4790N -113.098846/37.700966 (Estimated) |
| Elevation | 5622 ft / 1713.59 m (Surveyed) |
| Land | 1040 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Cedar City, UT |
| Location | Iron County, UT |
| Magnetic Variation | 14E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Las Vegas |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 777 ft |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CDC - Cedar City |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CDC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 12/2005 |
| Federal Agreements | NGSY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 8653 x 150 ft (2637 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 34° | 127° |
| Physical elevation | 5578.00 ft | 5600.00 ft |
| Coordinates | 37.690607N / 113.107815W | 37.710241N / 113.090985W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 08/26
| Dimensions | 4822 x 60 ft (1470 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 97° | 127° |
| Physical elevation | 5579.00 ft | 5622.00 ft |
| Coordinates | 37.702724N / 113.106126W | 37.701154N / 113.089577W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |