Cambridge Municipal Airport (CDI)
Cambridge Municipal Airport (CDI)
CDI
Cambridge Municipal Airport (CDI)
Cambridge, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CDI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-34-39.3000W/39-58-30.1000N -81.577583/39.975028 (Estimated) |
| Elevation | 799 ft / 243.54 m (Surveyed) |
| Land | 75 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Cambridge, OH |
| Location | Guernsey County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4298 x 75 ft (1310 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 798.00 ft | 798.00 ft |
| Coordinates | 39.970099N / 81.581775W | 39.979979N / 81.573393W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-box on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |