Woodward Field Airport (CDN)
Woodward Field Airport (CDN)
CDN
Woodward Field Airport (CDN)
Camden, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CDN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-33-53.5000W/34-17-00.9000N -80.564861/34.283583 (Estimated) |
| Elevation | 302 ft / 92.05 m (Surveyed) |
| Land | 396 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Camden, SC |
| Location | Kershaw County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 286.00 ft | 296.00 ft |
| Coordinates | 34.279190N / 80.571381W | 34.287699N / 80.558386W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 2998 x 100 ft (914 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 298.00 ft | 300.00 ft |
| Coordinates | 34.286740N / 80.568334W | 34.280941N / 80.561283W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |