Jack Mc Namara Field Airport (CEC)
Jack Mc Namara Field Airport (CEC)
CEC
Jack Mc Namara Field Airport (CEC)
Crescent City, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CEC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
124-14-11.5000W/41-46-48.6000N -124.236528/41.780167 (Estimated) |
| Elevation | 61 ft / 18.59 m (Surveyed) |
| Land | 544 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Crescent City, CA |
| Location | Del Norte County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Klamath Falls |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | OAK - Oakland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CEC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A U 05/1985 |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 11/29
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 57.00 ft | 53.00 ft |
| Coordinates | 41.784991N / 124.241542W | 41.775602N / 124.228177W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 5001 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 13° |
| Physical elevation | 61.00 ft | 51.00 ft |
| Coordinates | 41.786721N / 124.236111W | 41.773359N / 124.240298W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- A 150' LGTD TWR 3300' WEST CEC VOR.
- BIRDS AND DEER ON & INVOF ARPT.
- OCCASSIONAL STANDING WATER ON RWY 17/35 AND RWY 29 RUNUP AREA.
- RIDGE LINES OF SHIFTING SAND DUNES 30-50 FT AGL AND 1,000 FT OFF APCH END RY 17.
- TRANSIENT PARKING RAMP ESTIMATED WGT LIMIT 20,000 LBS, FBO RAMP ESTIMATED WGT LIMIT 60,000 LBS.
- PRIOR TO 15 MAY 59