Crete Municipal Airport (CEK)
Crete Municipal Airport (CEK)
CEK
Crete Municipal Airport (CEK)
Crete, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CEK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-55-32.5513W/40-37-06.1562N -96.925709/40.618377 (Estimated) |
| Elevation | 1500 ft / 457.20 m (Surveyed) |
| Land | 211 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Crete, NE |
| Location | Saline County, NE |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OLU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 3370 x 150 ft (1027 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1491.00 ft | 1496.00 ft |
| Coordinates | 40.622253N / 96.931006W | 40.615674N / 96.922474W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 17/35
| Dimensions | 4201 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | CONC-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1499.00 ft | 1479.00 ft |
| Coordinates | 40.623671N / 96.924842W | 40.612140N / 96.924921W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |