Crystal River Airport (CGC)
Crystal River Airport (CGC)
CGC
Crystal River Airport (CGC)
Crystal River, FL
Latest photos of Crystal River Airport (CGC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CGC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-34-26.8000W/28-52-03.4000N -82.574111/28.867611 (Estimated) |
| Elevation | 8 ft / 2.44 m (Surveyed) |
| Land | 196 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Crystal River, FL |
| Location | Citrus County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CGC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 4557 x 75 ft (1389 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 7.00 ft | 8.00 ft |
| Coordinates | 28.867304N / 82.578427W | 28.867192N / 82.564198W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 2666 x 100 ft (813 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 28.871931N / 82.578895W | 28.864598N / 82.578878W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*18/36 MKD WITH WHITE PIPES EVERY 200 FT. |