Cambridge-dorchester Airport (CGE)
Cambridge-dorchester Airport (CGE)
CGE
Cambridge-dorchester Airport (CGE)
Cambridge, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CGE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-01-49.4000W/38-32-21.6000N -76.030389/38.539333 (Estimated) |
| Elevation | 20 ft / 6.10 m (Surveyed) |
| Land | 354 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Cambridge, MD |
| Location | Dorchester County, MD |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 16/34
| Dimensions | 4477 x 75 ft (1365 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 18.00 ft | 16.00 ft |
| Coordinates | 38.544283N / 76.035016W | 38.534360N / 76.025775W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |