Cape Girardeau Regional Airport (CGI)
Cape Girardeau Regional Airport (CGI)
CGI
Cape Girardeau Regional Airport (CGI)
Cape Girardeau, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CGI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-34-14.7000W/37-13-31.1000N -89.570750/37.225306 (Estimated) |
| Elevation | 341 ft / 103.94 m (Surveyed) |
| Land | 557 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Cape Girardeau, MO |
| Location | Scott County, MO |
| Magnetic Variation | 02W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CGI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3997 x 100 ft (1218 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 342.00 ft | 336.00 ft |
| Coordinates | 37.220802N / 89.572836W | 37.231036N / 89.567872W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
Runway 10/28
| Dimensions | 6500 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 106° | 127° |
| Physical elevation | 337.00 ft | 341.00 ft |
| Coordinates | 37.227375N / 89.581749W | 37.222512N / 89.560269W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | ODALS |