College Park Airport (CGS)
College Park Airport (CGS)
CGS
College Park Airport (CGS)
College Park, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CGS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-55-20.3000W/38-58-50.1000N -76.922306/38.980583 (Estimated) |
| Elevation | 48 ft / 14.63 m (Surveyed) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of College Park, MD |
| Location | Prince Georges County, MD |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CGS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 15/33
| Dimensions | 2607 x 60 ft (795 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 48.00 ft | 39.00 ft |
| Coordinates | 38.983261N / 76.925341W | 38.977912N / 76.919245W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | system of panels on left | system of panels on left |
| REIL | Yes | Yes |
- NO TKOFS 2200-0700; LNDG ONLY.
- CATEGORY 1 ACFT ONLY; NO ACFT OVER 8500 LBS MFR GROSS WT; HELICOPTERS ONLY WITH 24 HR PPR - CALL AMGR 301-864-5844.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC AMGR 301-864-5844.
- AER 15 HEAVY SMOKE & FIREFIGHTING TRAINING OPNS INTERMITTENTLY IN PROGRESS.
- NO STUDENT TGL OR SOLO OPNS PERMITTED.
- DEER AND OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT.
- COMPLIANCE WITH 14CFR SECTION 93.335 IS REQUIRED BEFORE PILOTS MAY OPERATE TO/FROM THIS AIRPORT.
- EXISTED PRIOR TO 1959.