Chandler Municipal Airport (CHD)
Chandler Municipal Airport (CHD)
CHD
Chandler Municipal Airport (CHD)
Chandler, AZ
Latest photos of Chandler Municipal Airport (CHD)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CHD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-48-40.0000W/33-16-08.8000N -111.811111/33.269111 (Estimated) |
| Elevation | 1243 ft / 378.87 m (Surveyed) |
| Land | 550 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Chandler, AZ |
| Location | Maricopa County, AZ |
| Magnetic Variation | 12E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 957 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CHD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 4401 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 1231.00 ft | 1236.00 ft |
| Coordinates | 33.264113N / 111.819952W | 33.271948N / 111.808986W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 4870 x 75 ft (1484 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 1236.00 ft | 1243.00 ft |
| Coordinates | 33.265725N / 111.814163W | 33.274392N / 111.802026W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 100 x 100 ft (30 x 30 m) |
| Surface | CONC-E |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | pulsating/steady burning on left |
- LARGE BIRDS SOAR ALL YEAR.
- POWER LINE MONO-POLES RUNNING NORTH TO SOUTH APRXLY 1.5 MILES WEST OF ARPT; HEIGHT 135 FT AGL. NO OBSTRUCTION LIGHTING ON STRUCTURES.
- POWER LINE MONO-POLES RUNNING EAST TO WEST APRXLY 1 MI SOUTH OF ARPT; HEIGHT 135 FT AGL. NO OBSTRUCTION LIGHTING ON STRUCTURES.
- CALM WIND CONDS USE RY 22L OR 22R.
- TWY A NOT VISIBLE TO ATCT BTN TWY D & TWY F.
- PLASI TO H1 IS ALIGNED AT 229 DEGS.
- WILDLIFE OCCASIONALLY CROSSING RYS & TWYS.
- AEROBATIC PRACTICE AREAS APRX 5 MI SE OF ARPT FM SFC TO 3500 AGL.
- HOT AIR BALLOON OPNS 1 MI WEST OF ARPT.
- ANTENNA 85 FT AGL LCTD 1/4 MILE NORTH OF RY 22R.
- AVOID OVERFLIGHT OF HIGH SCHOOL 2 NM SW OF ARPT.
- PROVIDED AMGR ESTABLISHES ROUTES FOR HELICOPTER INGRESS/EGRESS OPNS COMPATIBLE WITH FIXED WING ACTIVITY ON RYS. HELIPORT OPNS VFR ONLY; PILOTS COORDINATE HELICOPTER OPNS WITH FIXED WING ACFT USING 122.8.