Mississippi County Airport (CHQ)
Mississippi County Airport (CHQ)
CHQ
Mississippi County Airport (CHQ)
Charleston, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CHQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-21-34.7680W/36-50-31.6940N -89.359658/36.842137 (Estimated) |
| Elevation | 313 ft / 95.40 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Charleston, MO |
| Location | Mississippi County, MO |
| Magnetic Variation | 02W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | GY |
Runway 18/36
| Dimensions | 3196 x 60 ft (974 x 18 m) |
| Surface | ASPH-P |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 313.00 ft | 313.00 ft |
| Coordinates | 36.846538N / 89.359634W | 36.837760N / 89.359665W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Poor Condition
*MARKINGS FADING. |
Nonstandard , Poor Condition
*MARKINGS FADING. |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |