Charleston Afb/intl Airport (CHS)
Charleston Afb/intl Airport (CHS)
CHS
Charleston Afb/intl Airport (CHS)
Charleston, SC
Latest photos of Charleston Afb/intl Airport (CHS)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CHS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-02-25.9000W/32-53-55.1000N -80.040528/32.898639 (Estimated) |
| Elevation | 46 ft / 14.02 m (Estimated) |
| Land | 2060 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles NW of Charleston, SC |
| Location | Charleston County, SC |
| Magnetic Variation | 07W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CHS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 01/2006 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 7000 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 40.00 ft |
| Coordinates | 32.884818N / 80.045603W | 32.902338N / 80.036180W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 9001 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 43.00 ft | 38.00 ft |
| Coordinates | 32.913023N / 80.048119W | 32.892179N / 80.032328W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |