Chillicothe Municipal Airport (CHT)
Chillicothe Municipal Airport (CHT)
CHT
Chillicothe Municipal Airport (CHT)
Chillicothe, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CHT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-29-46.5000W/39-46-55.2000N -93.496250/39.782000 (Estimated) |
| Elevation | 783 ft / 238.66 m (Surveyed) |
| Land | 272 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Chillicothe, MO |
| Location | Livingston County, MO |
| Magnetic Variation | 03E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | COU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3503 x 110 ft (1068 x 34 m) |
| Surface | TURF-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 26° | 127° |
| Physical elevation | 757.00 ft | 772.00 ft |
| Coordinates | 39.777523N / 93.499574W | 39.786176N / 93.494137W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
, Good Condition
*RWY 02/20 MARKED WITH LARGE YELLOW CONES. DSPLCD THLDS MARKED WITH 3 LARGE YELLOW CONES ON EACH SIDE OF RY. |
Runway 14/32
| Dimensions | 3899 x 75 ft (1188 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 783.00 ft | 764.00 ft |
| Coordinates | 39.786443N / 93.499825W | 39.777863N / 93.491534W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |