Chico Municipal Airport (CIC)
Chico Municipal Airport (CIC)
CIC
Chico Municipal Airport (CIC)
Chico, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CIC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-51-30.3000W/39-47-43.4000N -121.858417/39.795389 (Estimated) |
| Elevation | 240 ft / 73.15 m (Surveyed) |
| Land | 1475 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Chico, CA |
| Location | Butte County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CIC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 13L/31R
| Dimensions | 6724 x 150 ft (2049 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13L | 31R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 240.00 ft | 207.00 ft |
| Coordinates | 39.803382N / 121.864119W | 39.787827N / 121.851237W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13R/31L
| Dimensions | 3000 x 60 ft (914 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 13R | 31L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 227.00 ft | 215.00 ft |
| Coordinates | 39.798388N / 121.862936W | 39.791446N / 121.857191W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 64 x 64 ft (20 x 20 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |