Culpeper Regional Airport (CJR)
Culpeper Regional Airport (CJR)
CJR
Culpeper Regional Airport (CJR)
Culpeper, VA
Latest photos of Culpeper Regional Airport (CJR)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CJR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-51-34.7000W/38-31-31.7000N -77.859639/38.525472 (Estimated) |
| Elevation | 316 ft / 96.32 m (Surveyed) |
| Land | 301 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NE of Culpeper, VA |
| Location | Culpeper County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CJR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 28° | 127° |
| Physical elevation | 315.00 ft | 314.00 ft |
| Coordinates | 38.519425N / 77.863759W | 38.531519N / 77.855489W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |