Crookston Municipal Kirkwood Fld Airport (CKN)
Crookston Municipal Kirkwood Fld Airport (CKN)
CKN
Crookston Municipal Kirkwood Fld Airport (CKN)
Crookston, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CKN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-37-17.2330W/47-50-29.9650N -96.621454/47.841657 (Estimated) |
| Elevation | 900 ft / 274.32 m (Surveyed) |
| Land | 633 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Crookston, MN |
| Location | Polk County, MN |
| Magnetic Variation | 07E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CKN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 06/24
| Dimensions | 2096 x 202 ft (639 x 62 m) |
| Surface | TURF-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 893.00 ft | 900.00 ft |
| Coordinates | 47.843388N / 96.622753W | 47.845640N / 96.614902W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*06/24 & 17/35 MARKED WITH YELLOW CONES. |
Runway 13/31
| Dimensions | 4300 x 75 ft (1311 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 894.00 ft | 896.00 ft |
| Coordinates | 47.844349N / 96.628458W | 47.836019N / 96.616068W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 2977 x 202 ft (907 x 62 m) |
| Surface | TURF-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 895.00 ft | 892.00 ft |
| Coordinates | 47.845853N / 96.622151W | 47.837694N / 96.622117W |
| Traffic pattern | Left | Left |