Clintonville Municipal Airport (CLI)
Clintonville Municipal Airport (CLI)
CLI
Clintonville Municipal Airport (CLI)
Clintonville, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CLI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-43-50.5110W/44-36-47.8060N -88.730698/44.613279 (Estimated) |
| Elevation | 822 ft / 250.55 m (Surveyed) |
| Land | 533 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Clintonville, WI |
| Location | Waupaca County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3300 x 100 ft (1006 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 822.00 ft | 810.00 ft |
| Coordinates | 44.610926N / 88.734031W | 44.617577N / 88.725444W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 2000 x 170 ft (610 x 52 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 820.00 ft | 815.00 ft |
| Coordinates | 44.611272N / 88.732594W | 44.611436N / 88.724917W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RWY 09 /27 THLDS MKD WITH WHITE CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 4600 x 75 ft (1402 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 818.00 ft | 815.00 ft |
| Coordinates | 44.618030N / 88.738259W | 44.608809N / 88.726202W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |