Easterwood Field Airport (CLL)
Easterwood Field Airport (CLL)
CLL
Easterwood Field Airport (CLL)
College Station, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CLL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-21-49.8000W/30-35-18.9000N -96.363833/30.588583 (Estimated) |
| Elevation | 320 ft / 97.54 m (Surveyed) |
| Land | 700 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of College Station, TX |
| Location | Brazos County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | CXO - Montgomery County |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 07/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5150 x 150 ft (1570 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 306.00 ft | 318.00 ft |
| Coordinates | 30.585297N / 96.373092W | 30.594446N / 96.360604W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Good Condition |
Runway 10/28
| Dimensions | 5158 x 150 ft (1572 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 109° | 127° |
| Physical elevation | 319.00 ft | 311.00 ft |
| Coordinates | 30.591471N / 96.372794W | 30.586904N / 96.357274W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 7000 x 146 ft (2134 x 45 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 321.00 ft | 304.00 ft |
| Coordinates | 30.596639N / 96.362855W | 30.577756N / 96.358565W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on right | |
| Approach light | MALSR |