Clearwater Air Park Airport (CLW)
Clearwater Air Park Airport (CLW)
CLW
Clearwater Air Park Airport (CLW)
Clearwater, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CLW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-45-31.2000W/27-58-35.3000N -82.758667/27.976472 (Estimated) |
| Elevation | 70 ft / 21.34 m (Surveyed) |
| Land | 47 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Clearwater, FL |
| Location | Pinellas County, FL |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Responsible ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 16/34
| Dimensions | 3496 x 50 ft (1066 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 68.00 ft | 70.00 ft |
| Coordinates | 27.980790N / 82.761008W | 27.972129N / 82.756301W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on right |