Port Columbus International Airport (CMH)
Port Columbus International Airport (CMH)
CMH
Port Columbus International Airport (CMH)
Columbus, OH
Latest photos of Port Columbus International Airport (CMH)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CMH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-53-31.8000W/39-59-49.0000N -82.892167/39.996944 (Estimated) |
| Elevation | 815 ft / 248.41 m (Surveyed) |
| Land | 1164 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles E of Columbus, OH |
| Location | Franklin County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CMH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 10L/28R
| Dimensions | 8000 x 150 ft (2438 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10L | 28R | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 815.00 ft | 812.00 ft |
| Coordinates | 40.003203N / 82.907637W | 40.001592N / 82.879158W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No |
Runway 10R/28L
| Dimensions | 10113 x 150 ft (3082 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10R | 28L | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 805.00 ft | 815.00 ft |
| Coordinates | 39.993651N / 82.909178W | 39.991614N / 82.873182W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
- MODEL ACFT TFC WITHIN A 1 NM RDS OF A POINT 8 NM ON A 010 DEG BRG FM THE ARPT; SFC - 5000 FT AGL; SR-SS DLY.
- ALL SURFACES AROUND TERMINAL; NORTH OF TWY 'D' & SOUTH OF TWY 'E' ARE NON-MOVEMENT AREAS.
- NOISE BARRIER LOCATED AT SE SIDE OF AIRFIELD RESTRICTED TO ACFT WITH WINGSPAN LESS THAN 79 FT.
- PAEW ADJACENT ALL RUNWAYS AND TAXIWAYS.
- TO REQ LDG RIGHTS CTC US CUSTOMS BETWEEN 1230-0300Z, MON-FRI AT 614-497-1865.
- FLIGHT NOTIFICATION SERVICE (ADCUS) AVBL.
- TWY J2 RESTRICTED TO AIRCRAFT WITH WINGSPAN LESS THAN 120 FT.
- BE ALERT: LARGE AREAS OF CONSTRUCTION NORTH OF RY 10R/28L.
- BIRDS INVOF ARPT.
- TWYS R1, R2, R3, R4, R5 AND R6 RSTRD TO WINGSPAN LESS THAN 118 FT.
- D-5 PAVEMENT (NORTH OF TWY D) IS 35 FT WIDE; RESTRICTED TO ACFT 50000 LBS OR LESS WITH WINGSPAN LESS THAN 79 FT.
- BE ALERT: RY 10L/28R RESTRICTIONS ON STAGE I & II TURBOJET ACFT 2200-0800 & ON STAGE III TURBOJET ACFT 2200-0700. PRACTICE APCHS FOR HIGH NOISE LEVEL TYPE ACFT INCLUDING NON-STAGE III MIL JET ACFT SHALL NOT BE APPROVED UNLESS RY 10R/28L IS IN USE & THE APCH TERMINATES IN A FULL STOP TAXI-BACK OPN.
- HEL ASP: PRVDD INGRESS/EGRESS RTES USED ARE AS DIRECTED BY PORT COLUMBUS ATCT.