University Of Illinois-willard Airport (CMI)
University Of Illinois-willard Airport (CMI)
CMI
University Of Illinois-willard Airport (CMI)
Champaign/urbana, IL
Latest photos of University Of Illinois-willard Airport (CMI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CMI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-16-40.1000W/40-02-19.8000N -88.277806/40.038833 (Estimated) |
| Elevation | 755 ft / 230.12 m (Surveyed) |
| Land | 1799 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Champaign/urbana, IL |
| Location | Champaign County, IL |
| Magnetic Variation | 00E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 750 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CMI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 750.00 ft | 746.00 ft |
| Coordinates | 40.031822N / 88.285406W | 40.045277N / 88.270153W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14L/32R
| Dimensions | 8102 x 150 ft (2469 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14L | 32R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 755.00 ft | 749.00 ft |
| Coordinates | 40.047362N / 88.285731W | 40.031470N / 88.265489W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14R/32L
| Dimensions | 3817 x 75 ft (1163 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14R | 32L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 750.00 ft | 743.00 ft |
| Coordinates | 40.040503N / 88.281174W | 40.033015N / 88.271638W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic | Basic |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 18/36
| Dimensions | 5302 x 150 ft (1616 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 753.00 ft | 749.00 ft |
| Coordinates | 40.047069N / 88.282298W | 40.032517N / 88.282100W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |