Houghton County Memorial Airport (CMX)
Houghton County Memorial Airport (CMX)
CMX
Houghton County Memorial Airport (CMX)
Hancock, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CMX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-29-20.6190W/47-10-06.3020N -88.489061/47.168417 (Estimated) |
| Elevation | 1095 ft / 333.76 m (Surveyed) |
| Land | 1996 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Hancock, MI |
| Location | Houghton County, MI |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CMX (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5201 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 1059.00 ft | 1074.00 ft |
| Coordinates | 47.164279N / 88.498777W | 47.169878N / 88.479551W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 6500 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1095.00 ft | 1061.00 ft |
| Coordinates | 47.175314N / 88.498874W | 47.163657N / 88.479112W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |