Chariton Municipal Airport (CNC)
Chariton Municipal Airport (CNC)
CNC
Chariton Municipal Airport (CNC)
Chariton, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CNC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-21-34.8000W/41-01-10.6000N -93.359667/41.019611 (Estimated) |
| Elevation | 1051 ft / 320.34 m (Surveyed) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Chariton, IA |
| Location | Lucas County, IA |
| Magnetic Variation | 03E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Responsible ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CNC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 10/28
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 102° | 127° |
| Physical elevation | 1046.00 ft | 1034.00 ft |
| Coordinates | 41.020768N / 93.363463W | 41.018538N / 93.349268W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 2800 x 75 ft (853 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1038.00 ft | 1050.00 ft |
| Coordinates | 41.023422N / 93.364401W | 41.015737N / 93.364412W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |