Cherokee County Airport (CNI)
Cherokee County Airport (CNI)
CNI
Cherokee County Airport (CNI)
Canton, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CNI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-25-19.7600W/34-18-43.9830N -84.422156/34.312217 (Estimated) |
| Elevation | 1219 ft / 371.55 m (Surveyed) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NE of Canton, GA |
| Location | Cherokee County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 1205.00 ft | 1190.00 ft |
| Coordinates | 34.307094N / 84.427675W | 34.317339N / 84.416636W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |