Blosser Municipal Airport (CNK)
Blosser Municipal Airport (CNK)
CNK
Blosser Municipal Airport (CNK)
Concordia, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CNK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-39-08.3000W/39-32-57.2000N -97.652306/39.549222 (Estimated) |
| Elevation | 1487 ft / 453.24 m (Surveyed) |
| Land | 209 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Concordia, KS |
| Location | Cloud County, KS |
| Magnetic Variation | 06E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CNK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 1665 x 255 ft (507 x 78 m) |
| Surface | TURF-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 1474.00 ft | 1451.00 ft |
| Coordinates | 39.546265N / 97.652351W | 39.549872N / 97.648723W |
| Gradient | 0.00 | 1.40 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*RY 03 DELINEATED WITH RED & WHITE STRIPED MARKERS. |
Nonstandard
*RWY END AND EDGES DELINEATED WITH RED AND WHITE STRIPED MKRS. |
Runway 12/30
| Dimensions | 2243 x 265 ft (684 x 81 m) |
| Surface | TURF-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1474.00 ft | 1455.00 ft |
| Coordinates | 39.552412N / 97.655102W | 39.548265N / 97.649222W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*DELINEATED WITH RED & WHITE STRIPED MKRS. |
Nonstandard
*RWY DELINEATED WITH RED & WHITE STRIPED MKRS. |
Runway 17/35
| Dimensions | 3601 x 60 ft (1098 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1472.00 ft | 1487.00 ft |
| Coordinates | 39.554031N / 97.653272W | 39.544146N / 97.653193W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |