Coeur D'alene - Pappy Boyington Field Airport (COE)
Coeur D'alene - Pappy Boyington Field Airport (COE)
COE
Coeur D'alene - Pappy Boyington Field Airport (COE)
Coeur D'alene, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | COE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
116-49-10.5000W/47-46-27.5000N -116.819583/47.774306 (Estimated) |
| Elevation | 2320 ft / 707.14 m (Surveyed) |
| Land | 1140 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles NW of Coeur D'alene, ID |
| Location | Kootenai County, ID |
| Magnetic Variation | 19E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | COE (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 12/2005 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 5400 x 75 ft (1646 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 2306.00 ft | 2319.00 ft |
| Coordinates | 47.766602N / 116.820866W | 47.779106N / 116.809115W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 06/24
| Dimensions | 7400 x 100 ft (2256 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 2277.00 ft | 2320.00 ft |
| Coordinates | 47.771910N / 116.837083W | 47.778827N / 116.808795W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |