Patrick Afb Airport (COF)
Patrick Afb Airport (COF)
COF
Patrick Afb Airport (COF)
Cocoa Beach, FL
Latest photos of Patrick Afb Airport (COF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | COF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-36-35.9261W/28-14-06.0204N -80.609979/28.235006 (Estimated) |
| Elevation | 8 ft / 2.44 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Cocoa Beach, FL |
| Location | Brevard County, FL |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Responsible ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
Runway 02/20
| Dimensions | 9023 x 200 ft (2750 x 61 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 20° | 127° |
| Physical elevation | 4.00 ft | 8.00 ft |
| Coordinates | 28.221122N / 80.615036W | 28.244453N / 80.605489W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSF1 | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 4003 x 200 ft (1220 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 4.00 ft | 8.00 ft |
| Coordinates | 28.241622N / 80.615281W | 28.238389N / 80.603397W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*11/29 HAS BOTH STANDARD & ASSAULT LANDING ZONE MARKINGS. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |