Concord Municipal Airport (CON)
Concord Municipal Airport (CON)
CON
Concord Municipal Airport (CON)
Concord, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CON |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-30-08.2000W/43-12-09.8000N -71.502278/43.202722 (Estimated) |
| Elevation | 342 ft / 104.24 m (Surveyed) |
| Land | 697 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Concord, NH |
| Location | Merrimack County, NH |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CON (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 12/30
| Dimensions | 3200 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 105° | 127° |
| Physical elevation | 340.00 ft | 342.00 ft |
| Coordinates | 43.207677N / 71.506912W | 43.205400N / 71.495321W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 6005 x 100 ft (1830 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 341.00 ft | 331.00 ft |
| Coordinates | 43.208171N / 71.507661W | 43.193232N / 71.498163W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR |
- WILDLIFE ON & INVOF ARPT.
- OPERATIONS ON NATIONAL GUARD TWY & RAMP PROHIBITED WITHOUT PRIOR COORDINATION DUE TO SECURITY.
- DAY & NIGHT VFR HEL OPNS TO & FM NEW HAMPSHIRE STATE POLICE HNGR.
- OPERATIONS OFF PAVED SURFACES PROHIBITED DUE TO CONSERVATION MANAGEMENT ACTIVITIES.
- RY 35 DESIGNATED CALM WIND RWY.
- TWY AND RAMP PCN R/A/W/T.
- EXISTED PRIOR TO 1959.