Cloquet Carlton County Airport (COQ)
Cloquet Carlton County Airport (COQ)
COQ
Cloquet Carlton County Airport (COQ)
Cloquet, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | COQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-30-12.8000W/46-42-04.0000N -92.503556/46.701111 (Estimated) |
| Elevation | 1279 ft / 389.84 m (Surveyed) |
| Land | 233 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Cloquet, MN |
| Location | Carlton County, MN |
| Magnetic Variation | 01W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | COQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3100 x 75 ft (945 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 73° | 127° |
| Physical elevation | 1277.00 ft | 1267.00 ft |
| Coordinates | 46.701068N / 92.506934W | 46.703565N / 92.495128W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 4002 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1278.00 ft | 1272.00 ft |
| Coordinates | 46.705654N / 92.505642W | 46.694682N / 92.505419W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes |