City Of Colorado Springs Municipal Airport (COS)
City Of Colorado Springs Municipal Airport (COS)
COS
City Of Colorado Springs Municipal Airport (COS)
Colorado Springs, CO
Latest photos of City Of Colorado Springs Municipal Airport (COS)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | COS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-42-02.8000W/38-48-20.9000N -104.700778/38.805806 (Estimated) |
| Elevation | 6187 ft / 1885.80 m (Surveyed) |
| Land | 7200 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SE of Colorado Springs, CO |
| Location | El Paso County, CO |
| Magnetic Variation | 09E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | COS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 13/31
| Dimensions | 8269 x 150 ft (2520 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 6173.00 ft | 6137.00 ft |
| Coordinates | 38.823155N / 104.715353W | 38.807082N / 104.694871W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 13501 x 150 ft (4115 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 6187.00 ft | 6103.00 ft |
| Coordinates | 38.816088N / 104.685734W | 38.779030N / 104.685797W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 11022 x 150 ft (3360 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 6176.00 ft | 6045.00 ft |
| Coordinates | 38.824076N / 104.715896W | 38.793823N / 104.715934W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |