Chesapeake Regional Airport (CPK)
Chesapeake Regional Airport (CPK)
CPK
Chesapeake Regional Airport (CPK)
Norfolk, VA
Latest photos of Chesapeake Regional Airport (CPK)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CPK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-19-14.4000W/36-39-56.2000N -76.320667/36.665611 (Estimated) |
| Elevation | 19 ft / 5.79 m (Surveyed) |
| Land | 430 acres |
| From nearest city | 12 nautical miles S of Norfolk, VA |
| Location | Chesapeake County, VA |
| Magnetic Variation | 11W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CPK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 16.00 ft | 18.00 ft |
| Coordinates | 36.659577N / 76.326286W | 36.671657N / 76.315025W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |