Compton/woodley Airport (CPM)
Compton/woodley Airport (CPM)
CPM
Compton/woodley Airport (CPM)
Compton, CA
Latest photos of Compton/woodley Airport (CPM)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CPM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-14-37.7000W/33-53-23.7000N -118.243806/33.889917 (Estimated) |
| Elevation | 99 ft / 30.18 m (Surveyed) |
| Land | 77 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Compton, CA |
| Location | Los Angeles County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 900 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | HHR - Hawthorne |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HHR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07L/25R
| Dimensions | 3323 x 60 ft (1013 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 07L | 25R | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 99.00 ft | 85.00 ft |
| Coordinates | 33.890168N / 118.249282W | 33.890220N / 118.238333W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 07R/25L
| Dimensions | 3322 x 60 ft (1013 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 07R | 25L | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 99.00 ft | 86.00 ft |
| Coordinates | 33.889618N / 118.249278W | 33.889671N / 118.238331W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |