Casper/natrona County International Airport (CPR)
Casper/natrona County International Airport (CPR)
CPR
Casper/natrona County International Airport (CPR)
Casper, WY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CPR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-27-51.9000W/42-54-28.8000N -106.464417/42.908000 (Estimated) |
| Elevation | 5350 ft / 1630.68 m (Surveyed) |
| Land | 5150 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NW of Casper, WY |
| Location | Natrona County, WY |
| Magnetic Variation | 12E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | CPR - Casper |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CPR (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 10165 x 150 ft (3098 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 5324.00 ft | 5326.00 ft |
| Coordinates | 42.893402N / 106.475031W | 42.913494N / 106.448733W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on right | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 08/26
| Dimensions | 8679 x 150 ft (2645 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 5344.00 ft | 5324.00 ft |
| Coordinates | 42.908485N / 106.481906W | 42.908943N / 106.449526W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on right | 4-box on right |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |