St Louis Downtown Airport (CPS)
St Louis Downtown Airport (CPS)
CPS
St Louis Downtown Airport (CPS)
Cahokia/st Louis, IL
Latest photos of St Louis Downtown Airport (CPS)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CPS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-09-18.3000W/38-34-13.3000N -90.155083/38.570361 (Estimated) |
| Elevation | 412 ft / 125.58 m (Surveyed) |
| Land | 1013 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Cahokia/st Louis, IL |
| Location | St Clair County, IL |
| Magnetic Variation | 00E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CPS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 08/2008 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2799 x 75 ft (853 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 410.00 ft | 409.00 ft |
| Coordinates | 38.572357N / 90.168532W | 38.577601N / 90.161377W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12L/30R
| Dimensions | 5301 x 75 ft (1616 x 23 m) |
| Surface | CONC-F |
| 12L | 30R | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 410.00 ft | 406.00 ft |
| Coordinates | 38.573775N / 90.158209W | 38.566015N / 90.142526W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 12R/30L
| Dimensions | 7002 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12R | 30L | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 412.00 ft | 408.00 ft |
| Coordinates | 38.574002N / 90.165065W | 38.563752N / 90.144346W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |