Cheraw Muni/lynch Bellinger Field Airport (CQW)
Cheraw Muni/lynch Bellinger Field Airport (CQW)
CQW
Cheraw Muni/lynch Bellinger Field Airport (CQW)
Cheraw, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CQW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-57-25.2000W/34-42-46.3000N -79.957000/34.712861 (Estimated) |
| Elevation | 238 ft / 72.54 m (Surveyed) |
| Land | 235 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Cheraw, SC |
| Location | Chesterfield County, SC |
| Magnetic Variation | 08W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 239.00 ft | 188.00 ft |
| Coordinates | 34.710534N / 79.964824W | 34.715213N / 79.949183W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |