Grand Strand Airport (CRE)
Grand Strand Airport (CRE)
CRE
Grand Strand Airport (CRE)
North Myrtle Beach, SC
Latest photos of Grand Strand Airport (CRE)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CRE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-43-26.2000W/33-48-42.3000N -78.723944/33.811750 (Estimated) |
| Elevation | 31 ft / 9.45 m (Surveyed) |
| Land | 427 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of North Myrtle Beach, SC |
| Location | Horry County, SC |
| Magnetic Variation | 08W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CRE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5997 x 100 ft (1828 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 31.00 ft | 29.00 ft |
| Coordinates | 33.806033N / 78.731052W | 33.817466N / 78.716833W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |