Jacksonville Executive At Craig Airport (CRG)
Jacksonville Executive At Craig Airport (CRG)
CRG
Jacksonville Executive At Craig Airport (CRG)
Jacksonville, FL
Latest photos of Jacksonville Executive At Craig Airport (CRG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CRG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-30-52.0000W/30-20-10.8000N -81.514444/30.336333 (Estimated) |
| Elevation | 41 ft / 12.50 m (Surveyed) |
| Land | 1432 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles E of Jacksonville, FL |
| Location | Duval County, FL |
| Magnetic Variation | 06W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CRG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4004 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 40.00 ft | 40.00 ft |
| Coordinates | 30.328892N / 81.518936W | 30.336675N / 81.509961W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 4008 x 100 ft (1222 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 32.00 ft | 40.00 ft |
| Coordinates | 30.343783N / 81.518956W | 30.335987N / 81.509975W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |