Corpus Christi International Airport (CRP)
Corpus Christi International Airport (CRP)
CRP
Corpus Christi International Airport (CRP)
Corpus Christi, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CRP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-30-04.4000W/27-46-13.3000N -97.501222/27.770361 (Estimated) |
| Elevation | 44 ft / 13.41 m (Surveyed) |
| Land | 2457 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles W of Corpus Christi, TX |
| Location | Nueces County, TX |
| Magnetic Variation | 07E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Brownsville |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CRP (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 7508 x 150 ft (2288 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 43.00 ft | 40.00 ft |
| Coordinates | 27.776999N / 97.513390W | 27.762192N / 97.497208W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | LOC/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
Runway 17/35
| Dimensions | 6080 x 150 ft (1853 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 40.00 ft | 39.00 ft |
| Coordinates | 27.779648N / 97.496323W | 27.762926N / 97.496031W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | ODALS | MALSR |