C David Campbell Field-corsicana Municipal Airport (CRS)
C David Campbell Field-corsicana Municipal Airport (CRS)
CRS
C David Campbell Field-corsicana Municipal Airport (CRS)
Corsicana, TX
Latest photos of C David Campbell Field-corsicana Municipal Airport (CRS)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CRS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-24-02.1000W/32-01-41.0000N -96.400583/32.028056 (Estimated) |
| Elevation | 449 ft / 136.86 m (Surveyed) |
| Land | 166 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Corsicana, TX |
| Location | Navarro County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CRS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3200 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | TURF-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 438.00 ft | 448.00 ft |
| Coordinates | 32.024911N / 96.406482W | 32.033067N / 96.402614W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 5004 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 449.00 ft | 432.00 ft |
| Coordinates | 32.033112N / 96.402656W | 32.021835N / 96.393411W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |