Yeager Airport (CRW)
Yeager Airport (CRW)
CRW
Yeager Airport (CRW)
Charleston, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CRW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-35-34.8140W/38-22-33.3446N -81.593004/38.375929 (Estimated) |
| Elevation | 981 ft / 299.01 m (Surveyed) |
| Land | 767 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Charleston, WV |
| Location | Kanawha County, WV |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CRW (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGYH |
Runway 05/23
| Dimensions | 6802 x 150 ft (2073 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 946.00 ft | 894.00 ft |
| Coordinates | 38.369578N / 81.601699W | 38.382281N / 81.584308W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on right |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |