Columbus Airport (CSG)
Columbus Airport (CSG)
CSG
Columbus Airport (CSG)
Columbus, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CSG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-56-19.9000W/32-30-58.8000N -84.938861/32.516333 (Estimated) |
| Elevation | 397 ft / 121.01 m (Surveyed) |
| Land | 680 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Columbus, GA |
| Location | Muscogee County, GA |
| Magnetic Variation | 02W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CSG (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 6997 x 150 ft (2133 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 376.00 ft | 391.00 ft |
| Coordinates | 32.511167N / 84.945318W | 32.522512N / 84.926992W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 3997 x 150 ft (1218 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 397.00 ft | 369.00 ft |
| Coordinates | 32.518736N / 84.948799W | 32.512124N / 84.938446W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes | Yes |