Creston Municipal Airport (CSQ)
Creston Municipal Airport (CSQ)
CSQ
Creston Municipal Airport (CSQ)
Creston, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CSQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-21-47.9000W/41-01-17.2000N -94.363306/41.021444 (Estimated) |
| Elevation | 1300 ft / 396.24 m (Surveyed) |
| Land | 360 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Creston, IA |
| Location | Union County, IA |
| Magnetic Variation | 04E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CSQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 1692 x 100 ft (516 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 0.00 ft | 1299.00 ft |
| Coordinates | 41.020665N / 94.364014W | 41.023960N / 94.359691W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*MARKED WITH YELLOW CONES. |
*MARKED WITH YELLOW CONES. |
Runway 16/34
| Dimensions | 4901 x 75 ft (1494 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1289.00 ft | 1295.00 ft |
| Coordinates | 41.027618N / 94.366126W | 41.014636N / 94.361484W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |