Cut Bank International Airport (CTB)
Cut Bank International Airport (CTB)
CTB
Cut Bank International Airport (CTB)
Cut Bank, MT
Latest photos of Cut Bank International Airport (CTB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CTB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
112-22-34.1546W/48-36-30.0761N -112.376154/48.608354 (Estimated) |
| Elevation | 3857 ft / 1175.61 m (Surveyed) |
| Land | 1730 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Cut Bank, MT |
| Location | Glacier County, MT |
| Magnetic Variation | 17E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CTB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5302 x 75 ft (1616 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 3854.00 ft | 3840.00 ft |
| Coordinates | 48.606489N / 112.385233W | 48.612875N / 112.365552W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |
Runway 13/31
| Dimensions | 5300 x 75 ft (1615 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3857.00 ft | 3841.00 ft |
| Coordinates | 48.613449N / 112.382029W | 48.600604N / 112.371803W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes |