Ingersoll Airport (CTK)
Ingersoll Airport (CTK)
CTK
Ingersoll Airport (CTK)
Canton, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CTK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-04-29.4000W/40-34-08.7000N -90.074833/40.569083 (Estimated) |
| Elevation | 684 ft / 208.48 m (Surveyed) |
| Land | 232 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Canton, IL |
| Location | Fulton County, IL |
| Magnetic Variation | 02E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3294 x 60 ft (1004 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 684.00 ft | 682.00 ft |
| Coordinates | 40.570650N / 90.081740W | 40.570715N / 90.069882W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 3899 x 75 ft (1188 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 682.00 ft | 670.00 ft |
| Coordinates | 40.573075N / 90.073872W | 40.562376N / 90.074162W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |