Cross City Airport (CTY)
Cross City Airport (CTY)
CTY
Cross City Airport (CTY)
Cross City, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CTY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-06-17.1000W/29-38-07.9000N -83.104750/29.635528 (Estimated) |
| Elevation | 42 ft / 12.80 m (Surveyed) |
| Land | 591 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Cross City, FL |
| Location | Dixie County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NP3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5005 x 75 ft (1526 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 42.00 ft | 39.00 ft |
| Coordinates | 29.634035N / 83.107890W | 29.643997N / 83.097019W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Poor Condition | Basic , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 41.00 ft | 41.00 ft |
| Coordinates | 29.636761N / 83.112745W | 29.627276N / 83.101348W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Poor Condition | Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |